Anasayfa - Genel Bilgiler - Bir gözü görmeyen (Monoküler)
 

Bir gözü görmeyen (Monoküler)Tek Gözü Gören ( Monoküler ) kişiler için sürücü belgesi

 

Monoküler kavramı ; sadece tek gözü gören veya tek gözü olmayan (protez) kişiler içinkullanılır. 2918 sayılı karayolları trafik kanununa göre moneküler kişilerde sürücü belgesi (ehliyet ) sahibi olabilmektedir.
 
Fakat ; ( monoküler ) tek gözü gören kişiler sadece ; A1 , A2 , B ve F sınıfı ehliyet , sürücü belgesi alabilirler ve hiçbir şekilde ticari taşıt kullanamazlar ve sürücü belgelerine de mutlaka monoküler ifadesi yazılır.
 
Monoküler sürücü belgesi , monoküler ehliyeti almak için gerekli şartlar ; 

 

  • A1 – A2 – ve F sınıfı moneküler ehliyet için 17 , B sınıfı monoküler ehliyet için 18 yaşını doldurmuş olmak ,
  • en az ilköğretim  mezunu olmak ,
  • sağlık kurumlarından monoküler ifadesinin yazılı olduğu ve hangi sınıf sürücü belgesi almak istiyorsa o sınıfın yazdığı sürücü olabilir raporu alabiliyor olmak ,
  • sürücü belgesi alabilmek için gerekli sabıka kaydına sahip olmak ,

 
     Söz konusu şartları yerine getirebilen adaylar Trafik ve Çevre Bilgisi , İlkyardım , Motor ve Araç Tekniği derslerini kapsayan merkezi sistem yazılı sınavda başarılı olurlarsa , uygulama sınavına girmeye hak kazanırlar.
     Uygulama sınavında da başarılı olan adaylara hangi sınıfı için başvurmuşlarsa , o sınıf sürücü sertifikası düzenlenir ve adaylar bu sertifika ile trafik tescil şube ve bürolarına başvurup ehliyetlerini çıkartırlar.

 
     Yani pratikte monoküler ehliyet alacak kişilere , normal sürücü belgesi alacak kişilerden farklı bir eğitim programı veya sınav değerlendirme yöntemi uygulanmaz. Monoküler ehliyetle , normal ehliyetler arasındaki farklar, ehliyeti alındıktan sonra başlar ;
 

 

  • Monoküler ehliyet sahibi olanlar , gece araç kullanamazlar(gün doğumundan 1 (bir ) saat öncesi ve gün batımından 1 (bir ) saat sonrası , arasındaki aydınlıkta araç kullanabilirler)

 

  • Kullandıkları aracın arka camının sol ve sağ üst köşelerine monoküler olduklarını belirten işaretlerin yapıştırılması zorunludur.

 

  • Monoküler ehliyet sahipleri kullanacakları araçların azami hız sınırları ; yerleşim yerleri için 50 km/s ,yerleşim yerleri dışında ise kullandıkları aracın hız sınırı normalde kaç ise ondan 10 km/s daha az olmalıdır.
 
 

Fatih Sürücü Operatörlük Ve SRC Kursu              © Copyright    2011  

Merkez:  İnönü mah. Trabzonspor Bulvarı Fatih Pasajı No:118  - TRABZON/TÜRKİYE (Fatih Devlet Hastanesi Karşısı  )                 
Telefon: +90 462 229 05 66 - 223 41 65 Faks: +90 462 229 05 66 Cep: 0532 346 46 29  - 0554 405 71 15
E-mail: info@fatihehliyet.com