0 (554) 405-7115

whatsapp

100 Ceza Puanı Nedir ?

Yazı Boyutu

100 Ceza Puanı Nedir ?

100 Ceza Puanı


ilk kez hız sınırını aştığı tespit edilen sürücülerin , sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve bu iki aylık geri alınmanın ardından sürücüler direk ehliyetlerini almaya ilgili trafik birimine gidemezler.Söz konusu kişilerin herhangi bir sürücü kursuna başvurarak Trafik ve Çevre Bilgisi eğitimi almaları ve o kurum tarafından ders bitiminde bunun belgelendirilmesi gereklidir.
ikinci defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri bu sefer 4 ay süre ile geri alınarak , süre sonunda , psikoteknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonunda sürücülük yapmasına engel hali bulunmayanların belgeleri iade edilir.

üçüncü defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri SÜRESİZ OLARAK İPTAL EDİLİR.


Yönetmelik ile belirtilen (0.50 promil) miktarın üzerinde alkollü araç kullanan sürücülere birinci defasında 590 lira, ikinci defasında 739 lira, üçüncü ve 3'ten sonrasında bin 185 lira para cezası kesiliyor. Alkollü araç kullanımında geriye doğru 5 yıl içinde birinci defada 6 ay, ikinci defada 2 yıl, 3 ve 3'ten sonrasında mahkeme kararıyla 5 yıl sürücü belgesi geri alınıyor.

Sürücülerden ikinci defa alkol aldığı tespit edilenler Sağlık Bakanlığınca sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine tabi tutuluyor, eğitimi başarıyla tamamlayanların belgeleri süresi sonunda iade ediliyor. 3 ve 3'ten fazlasında ise sürücüler psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri muayenesine tabi tutuluyorlar. Bu değerlendirme ve muayene sonrasında durumu uygun olanlara süresi sonunda belgeleri iade edililyor.

Hız sınırı yüzde 30'dan fazla aşıldığında her defasında 290 lira para cezası kesiliyor. 1 yıl içinde hız sınırı yüzde 30'dan fazla 5 defa aşıldığında sürücü belgesi 1 yıl süre ile geri alınıyor. Sürücü belgesi geri alınanların süresi sonunda psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılanların belgeleri iade ediliyor.

Trafik ihlalinin yapıldığı tarihten geriye doğru 1 yıl içerisinde 100 ceza puanı doldurulduğunda da 1. defasında 2 ay, 2. defasında 4 ay sürücü belgesi geri alınıyor. 3. defasında ise sürücü belgesi iptal ediliyor.